Pás cudnosti

Pás cudnosti

Jerguš Moravčík

Iste ste sa už ocitli v spoločnosti s dámou. Niekedy sa stane, že si dáma (z dôvodov, ktoré tu nebudem rozoberať) oblečie VKS – veľmi krátku sukňu. Z úplne iných dôvodov si väčšina týchto dám dáva pozor, aby sa im kolená nedostali príliš ďaleko od seba, lebo to nepatrí k bontónu. Aspoň nie na verejnosti...

» celý text «

Obecná škola

Jasné ako facka

Vojtech Moravčík

Neviem, či by som úder otvorenou dlaňou – facku zaradil medzi telesné tresty. A pochybujem, že sa s ňou niekto vo svojom živote na vlastnej tvári nestretol a že nebola užitočná.

» celý text «

Photo: MM

Tamara, Karol je tu!

Marta Moravčíková

Tamara, sotva dvadsaťročná zdravotná sestra mäkkej okrúhlej tváre s očami ako priezračné zelenohnedé perly, vo vlaku na žilinskej stanici priam zamrela. Srdce sa jej pri tom výkriku roztancovalo od radosti aj zovrelo od úzkosti. Karol je tu! Prišiel k tomuto vlaku len tak, alebo kvôli nej?

» celý text «

Photo: MM

Klamstvá naše každodenné

Vojtech Moravčík

Hovorí sa, že lož má krátke nohy. Lenže u nás ich má skôr pevné. A my si veľmi ochotne a radi klameme s vierou, že si klameme do, či v prospech vlastného vrecka. Pravda, že akceptovaním lži sa možno prepracovať nanajvýš k cudzej prosperite, nás však aj tak dobehne...

» celý text «

Photo: MM

Bratislava môže byť ako princezná Teja

Silvia Ruppeldtová

Lisabon, prvé európske hlavné mesto, ktoré zaviedlo celoplošný participatívny rozpočet.

Aj my chceme participatívny rozpočet pre Bratislavu, píše SILVIA RUPPELDTOVÁ.

» celý text «

Photo: Feggy art

Pocta ignorancii

Fidel Mondada

Pracujem na vysokej škole a občas sa pýtam študentov, čo je to sloboda. Približne šesť zo siedmich mi raz odpovedalo – to znamená, že môžem robiť, čo chcem. Jeden zo siedmich, a po druhom nádychu ešte jeden z tých šiestich, spomenuli aj to, že to znamená – môžem robiť, čo chcem, kým neporušujem slobodu niekoho druhého.

» celý text «

Photo: WITCH's

Hlboké ohrozenie

Marta Moravčíková

Obávam sa, že došlo k hlbokému ohrozeniu demokracie. Viac ľudí z môjho okolia než by mi bolo milé, má totiž celkom iné názory ako ja. A čo je nielen demokraciu ohrozujúce, ale až životu nebezpečné, nielenže majú iné názory, ale rozhodli sa podľa nich žiť.

» celý text «

Photo: finsprings (flickr.com)

Princíp puberty

Marta Moravčíková

Raz večer, ako ostatne aj po iné večery, sa môj syn dotiahol v pyžame, bosý a čulý ako rybička, so smrteľne vážnym výrazom v očiach. Kým som ho stačila vyhnať do postele vyhlásil s dôležitosťou ministerského predsedu, že mi musí niečo povedať. Tušila som poznámku v žiackej, tak som sa, ako psychológovia radia, zatvárila čiastočne neutrálne, čiastočne povzbudivo a čakala som.

„Ale ja sa ťa vlastne chcem niečo spýtať,“ začal.

» celý text «