Beh na dlhú trať sa nikdy nekončí

="Pho

Ciele šľachticov spravidla presahujú generácie, vediac, že to podstatné, čo po nás zostane bude súčasťou životov našich potomkov. Dňa 29. júla 2023 zomrel Martin Balla, učiteľ a tréner, ktorý pôsobí na životy ľudí okolo seba aj dávno potom, čo sa s nimi naposledy stretol.

Z kondolencií na stránke funus.sk

Martin Balla. Kedykoľvek sa Vaše meno objavilo v mojej blízkosti, vždy bolo synonymom šťastnej mladosti a dodávalo povzbudenie, aj keď už prišli ťažšie chvíle. Nepoznal som človeka s toľkým celoživotným zápalom a entuziazmom pre telovýchovu a propagáciu najmä medzi mládežou. Mal som to šťastie kráčať popri Vás v najdôležitejších rokoch svojho života a z tejto skúsenosti čerpám dodnes. Neviem, koľko dievčat a chlapcov sa Vám podarilo počas svojej úctyhodnej pedagogickej práce pomôcť vychovať s rovným chrbtom, ale to, že už dávno ste a zostanete legendou nasvedčuje tomu, že ich nebolo málo. Martin, tak sme Vás prezývali v Kamennej škole, kde si málokto vyslúžil takú serióznu prezývku, aj keď Váš beh na dlhú trať skončil, nepochybne pokračuje v generáciách Vašich detí aj žiakov, ktorí mali také šťastie ako ja. Pán učiteľ, ďakujem…

Belino (Vojtech Moravčík)


Pán učiteľ, deti (každého veku) prišli Vaším odchodom zo života o veľa. Nielen o zapáleného podnecovateľa života v pohybe, ale aj učiteľa, ktorý vnímal svoje poslanie naozaj komplexne. Doteraz spomínam na to, ako ste ma na základnej škole okrem trénovania primárne „disku“, „gule“, ale aj skokanských a bežeckých disciplín naučili správne po slovensky vykať. „Moravčíková, LI,“ odpovedal mi namiesto pozdravu, kdekoľvek ma stretol. Keď som pri behu na 300 m v snahe nevzdať, tesne pred cieľom odkväcla na škvaru, dal mi jednotku de facto za snahu, a (aj) to ma naučilo nevzdávať sa bez boja. Keď nás učil salto a mne pred skokom od strachu tĺklo srdce až v hrdle, dokázal ma presvedčiť, aby som napriek všetkému skočila. Možno aj to ma naučilo v sebe dolovať vždy ak treba a potláčať ochromujúci strach. Ustavične ma však sprevádza to LI a Martinovo vysvetlenie, že správne rozprávanie a písanie je vyjadrenie úcty k rodnému jazyku a vlasti. Ďakujem.

Marta Moravčíková