logo_sm
Ti, kteří mohou, se mají postarat o ty, kteří nemohou.
A někdo musí promluvit i za ty, kteří nemají hlas.

Babička Bolavá (Terry Pratchett, Jan Kantůrek)

Roman Kaliský

Je o čom premýšľať

Roman Kaliský - Marta Moravčíková

Nedal som sa pohltiť udalosťami ani politickými stranami. V ľudskom mravenisku som sa vždy dobre cítil, v dave nie. Človek môže zostať samým sebou medzi množstvom zhromaždeného ľudu a nemusí sa cítiť osamotený, keď je sám.

Foto: Vojtech Moravčík

Výchova ulicou

Vojtech Moravčík

V Leopoldove je v kalendári mestských podujatí roky zakotvené stavanie mája. Vlani sa náš „májový mechanizmus“ vyčíňaním vetra polámal, ale našťastie nikto neutrpel zranenie. Mohla ho však utrpieť tradícia – ak by nás to bolo od ďalšieho stavania májov odradilo. To sa však nestalo.

autor obrázku

Slovenčina sa ubráni

Braňo Hochel - Marta Moravčíková

Keď som 11. apríla 2015 vo svojej knižnici mimovoľne, len tak, siahla po Braňovom Slovníku slovenského slangu, povedala som si, že sa možno o týždeň stretneme na vyhodnotení ankety Kniha roka. Netušila som, že ho v tú sobotu zastihla tá, ktorej sa hovorí zubatá. Na jeho knihy však siahnuť nemôže. A vďaka archívom a webu možno nesiahne ani na jeho dávny rozhovor o jazyku.

Foto: MartaM

Čierne na bielom

Vojtech Moravčík

Tohtoročná snehuliakovská sezóna ma prekvapila mimoriadnou agresivitou detí. Hrozné je, že to neboli pubertálne ročníky, kde by sa dali očakávať vandalské prejavy, ale deti prvého stupňa základnej školy. Zúrivé kopanie, sekanie a celková devastácia niečoho, čo bolo vytvorené aj pre ich radosť, nechala chladnými aj okolo postávajúce mamičky kočíkujúce svoje ratolesti...

Foto: Pho Tel

Sveťo šiel hľadať vesmírne lieky

Marta Moravčíková

Inú silu ako silu svalov Sveťo Jandura zo Slovenskej Ľupče nepotreboval. Naopak, mohol ju rozdávať. Ako keby vesmírne lieky, ktoré šiel začiatkom februára 2015 hľadať do vesmíru, už dávno užíval. Aj to mu zrejme dalo silu povedať primárovi, ktorý sa na operačke strachoval, že zomrie: Prd zomriem.

Nie som väzenkyňou minulosti

Nie som väzenkyňou minulosti

mm

Život sú straty a nálezy. Ľudia väčšinou nariekajú nad tým, o čo prídu. Len málokto sa vie tešiť z toho, čo mu zostáva, hovorí Edith Egerová v rozhovore s Ivanom Drábekom.

autor obrázku

Dať aspoň kúsok zo seba

Marta Moravčíková

Jelena Obrazcovová: „Máme iba jeden život. Nikto nám iný nedá. Preto by sme nemali podliehať mienke druhých. Ak chceme v živote čosi dokázať, nesmieme nikomu dovoliť, aby nás znásilňoval alebo utláčal. A znásilňovať sa nesmieme ani my sami.“

Kontakt: martam @ martam . sk | Webmaster: Fidel