logo_sm
Ti, kteří mohou, se mají postarat o ty, kteří nemohou.
A někdo musí promluvit i za ty, kteří nemají hlas.

Babička Bolavá (Terry Pratchett, Jan Kantůrek)

Nie som väzenkyňou minulosti

Nie som väzenkyňou minulosti

mm

Život sú straty a nálezy. Ľudia väčšinou nariekajú nad tým, o čo prídu. Len málokto sa vie tešiť z toho, čo mu zostáva, hovorí Edith Egerová v rozhovore s Ivanom Drábekom.

autor obrázku

Dať aspoň kúsok zo seba

Marta Moravčíková

Jelena Obrazcovová: „Máme iba jeden život. Nikto nám iný nedá. Preto by sme nemali podliehať mienke druhých. Ak chceme v živote čosi dokázať, nesmieme nikomu dovoliť, aby nás znásilňoval alebo utláčal. A znásilňovať sa nesmieme ani my sami.“

Drahoš nebol nick

Marta Moravčíková

 

Tretí rozchod

Tretí rozchod

Marta Moravčíková

Keď mi Milan Chvíla začiatkom jesene 2004 oznamoval, že na rozdiel od spolupacienta z izby, jemu po internom vyšetrení zavedenie sondy do žalúdka odporúčali, tešili sme sa, ako keby sme vyhrali prvú cenu v lotérii. Milan však vyhral viac. A nie iba viac otvorov v tele, ako hovoril s humorom, ktorý ho neopúšťal ani v tých najčernejších chvíľach. Vyhral život. Hoci to nebude možné ústami, predsa len bude môcť jesť.

PF2015

PF2015

Nech sa formulkou, ktorú zbadáte, keď kliknete na toto PF, nemusí v roku 2015, ale ani v tých po ňom, hlásiť nijaký vojak na svete.

Foto: MartaM

V tieni hrôz

Marta Moravčíková

Nie je to tak dávno, čo sme si pripomenuli sté výročie začiatku prvej svetovej vojny, ale plesajúc, hoci triezvo, nad jej koncom, akosi nevenujeme pozornosť tomu, že pomaly a plazivo, zahalenú do rúšok občianskych vojen, začali mocní tohto sveta už dávno možno tretiu. Ani tá nevstúpila do nášho života a na našom území dunením výbuchov a bombami (teda aspoň nie zatiaľ).

Na absolútnom vrchole

Na absolútnom vrchole

Marta Moravčíková

Keď som si prečítala, že nepálske úrady potvrdili smrť dvoch slovenských horolezcov nezvestných po páde lavíny pod vrchom Dhaulágirí, pripomenul mi zažltnutý výstrižok besedu, ktorú som pred tridsiatimi rokmi robila s manželkami iných slovenských horolezcov. Štyri dni potom som sa dozvedela, že už tretia z nich sa stala vdovou.

Kontakt: martam @ martam . sk | Webmaster: Fidel