Janko

Stačí pevná zem

Marta Moravčíková

Prišiel deň rozlúčky s najstarším synom. Celá rodina vyprevádzala vojaka. Všetci mali v očiach slzy. No len Katka plakala usedavo, ako by jej vytŕhali srdce z hrude. Večer, keď už všetci spali, stiekla zo sĺz znova. Lebo na slová najstaršieho syna sa bez sĺz myslieť nedalo:

„Dovidenia, mama, dávaj mi pozor na otca.“

To mama povedal prvý raz.

» celý text «

Pamätná tabuľa K. Jarunkovej na jej rodnom dome na Červenej Skale

Výnimočný od výnimočnej

Marta Moravčíková

Blíži sa nielen Medzinárodný deň detí, ale aj záver školského roka. To pripomína časy, keď sa za celoročnú žiacku či študentskú prácu patrilo pridať deťom k vysvedčeniu knihu.

» celý text «

Majka Zentková

Z denníka neobyčajnej ženy

Gabriela Rothmayerová

Kráčam po mäkkom chodníku medzi odkvitajúcim medvedím cesnakom, cez jemnú zeleň gaštanového lístia sa predierajú strapce svetla. Les je tichý, len tu a tam zo serpentíny zašteká pes, či zaklopká v pravidelnom rytme ďateľ. V mysli si nerušene nesiem dar. Poštár mi práve doručil knihu Majka Zentková: Denník onkologickej pacientky (Vydavateľstvo Koruna 2023).

» celý text «

Moja prvá a posledná firma

Rudolf Hrčka

„Čo je to tu za krik?“

„Ale súdruh plukovník, zachytili sme strategický materiál pre USA zo Švédska, ktorý posiela nejaký emigrant a…“

Ďalej už nedopovedal. Plukovník sa začal usmievať a pozerá sa uprene na mňa: „Ale, ale, pán doktor, to je náhodička, čo vy tu u nás? Vy sa už na mňa asi nepamätáte.“

„No asi nie,“ ja na to.

„Pred desiatimi rokmi ste ma násilím strčili do postele s infarktom.“

Vtedy mi svitlo. Tak toto je ten mladý vyšportovaný muž s mojím prvým diagnostikovaným veľkým infarktom. Muž, ktorý nám chcel ujsť...

» celý text «

Knižná misa

Bez poradia

Marta Moravčíková

Keď som kedysi dávno letela na služobnú cestu do Zimbabwe, letela so mnou aj Smrt krásných srnců. Bola som totiž presvedčená, že lietadlo sa určite zrúti a ja som ju v tej chvíli chcela mať pri sebe. Lietadlo sa nezrútilo, ale ja mám Smrt krásných srnců a všetky ostatné Pavlove knihy, ktoré vnímam ako literárne šperky, stále pri sebe. Lebo veď – život sa môže zrútiť aj na pevnej zemi.

» celý text «

Prvý jarný deň

Peter Holka

Oneskorená reportáž Prvý jarný deň vás vráti do obdobia, keď ešte boli reportáže skvostným čítaním a parádnou literatúrou. Teda - niektoré a od niektorých autorov. Jej autor Peter Holka patril a patrí k tým niektorým - výnimočným. Jeho texty, a osobitne reportáž uverejnená na noveslovo.eu, pôsobia ako živá voda.

Euklides: Základy (2022, Perfekt)

Dôkaz správnosti

Marta Moravčíková

Drvivá väčšina pracovníkov médií a vydavateľstiev ako by považovala priam za znak svojej svetovosti neznalosť slovenského jazyka, jeho pravopisu a gramatiky. Pochybný znak... Našťastie sú na Slovensku aj ľudia, ktorí našu (a svoju) svetovosť dokazujú inteligentnejšie.

» celý text «

Foto: kibblesthepig

Deni alebo Chytrým patrí svet

Rudolf Hrčka

Imro vybavil na lyžovačku dopravu, čerstvý nestraník cez nejakú cestovku chatu svojho dobrého známeho na slovensko-moravskom pomedzí. Čerstvý nestraník sa iniciatívne podujal spropagovať Imrov nápad a využil na to aj ROH skrinku v nemocnici. Záujem bol obrovský. Väčšina naletela na fintu s ROH skrinkou; mysleli si, že opäť bude všetko zadarmo. Nebolo. Záujem vzápätí rapídne poklesol. Pätnásť duší sa však napriek poplatku za dopravu, ubytovanie na dve noci a stravu našlo. Vleky vraj budú zadarmo ako bonus od podnikateľa s autobusom. Pôvodní triedni nepriatelia sa potom už stretávali iba separátne a dopilúvali detaily...

» celý text «