logo_sm
Ti, kteří mohou, se mají postarat o ty, kteří nemohou.
A někdo musí promluvit i za ty, kteří nemají hlas.

Babička Bolavá (Terry Pratchett, Jan Kantůrek)

Nie je každý ako každý.

Marta Moravčíková

Foto: Marta Moravčíková

„Trvám na tom, že za mnou musí byť čosi vidieť. Ako keď umyjem okná a mám výborný pocit, že sú čisté vďaka mojej práci... Ja som k šťastiu nepotrebovala víťazstvá, medaily, preteky. Stačilo mi, ak som denne trénovala a večer si mohla povedať, to teda bol tréning!“ povedala mi raz dáma, ktorú titulok vystihuje ako málokoho. A nie iba preto, že je držiteľkou najdlhšie platného svetového rekordu v histórii atletiky.

Tým rekordom je čas 1:53,28 min. v behu na 800 metrov, ktorý zabehla 26. júla 1983 na mítingu v Mníchove, tou dámou je atlétka JARMILA KRATOCHVÍLOVÁ. Atlétka z mesta Golčův Jeníkov, ktorá bola kedysi atlétkou československou. Osobnosť, aké sa rodia zriedka. Ona prišla na svet v deň s rovnakou číslicou, ako naň priviedla svoj dosiaľ neprekonaný rekord. Ibaže sa nenarodila v horúcom júli 1983 ako on, ale v studenom januári 1951. Dnes dovŕšila sedemdesiat rokov. (tpp.martam.sk)

modlitba

Modlitba

Marta Moravčíková

Ak niekto ubližuje z hlúposti, z neschopnosti domyslieť dôsledky svojich rozhodnutí, činov či konania, je to katastrofa. Nikdy a nikto (pretože predovšetkým on sám) totiž nevie, kedy a čo od neho možno čakať.

» celý text «

By: rachaelvoorhees (flickr.com)

„Ledva co by vánkem větérku“

Belino Moravčík

Keď som ho cez plot prvý raz zaregistroval, neodvážil som sa ho osloviť inak ako pán Sulík. Možno to bolo rozdielom veku, možno aj vzdelaním, ale postupom času som pochopil, že je to úplne normálny človek nezakladajúci si príliš na konvenciách. Prof. PaedDr. Ivan Sulík, CSc.

» celý text «

Kravu on-line nepodojíš. Vidiek je na vírus citlivejší ako mestá, práca z domu ho nespasí

Jozef Sedlák, Pravda

Sobotné ráno ako každé iné v čase pandémie. Ľudia s rúškami sa vhrnuli do obchodov, aby nakúpili čerstvé pečivo, chlieb, mlieko, šunku, zeleninu. Na regáloch je všetko. Kúsok od moderného supermarketu na pomedzí Mosta pri Bratislave a Malinova je mliečna farma. Na vrátnici od šiestej ráno predávajú čerstvé mlieko. Aj sem sa trúsia ľudia z blízkeho okolia. Denne kúpia 400 litrov mlieka, ďalších 6 500 litrov odvezie cisterna do mliekarne, kde z neho vyrobia jogurty a syry. (pravda.sk)

Photo: Pho Tel (Flickr.com)

Od hviezdičky po krížik

Marta Moravčíková

Náhrobné kamene sú ako poviedky, romány či celé ságy v skratke. Stačí mať trochu fantázie a pri jednej prechádzke sa človek stane svedkom mnohých osudov.

» celý text «

Photo: joel (Flickr.com)

...sú nahí

Marta Moravčíková

Kto si ako dieťa v Andersenovej rozprávke o cisárových nových šatách dovolí povedať, ako je to s dobrovoľnosťou, ktorá je podmienená sankciami ohrozujúcimi každého, kto ju nebude vnímať ako svoju psiu povinnosť? Kto si dovolí nazvať sankciami podmienenú dobrovoľnosť tým, čím v skutočnosti je, teda povinnosťou?

» celý text «

Photo: Davide (Flickr.com)

Čušať, či demonštrovať?

Marta Moravčíková

Ako žiť, ak chceme, aby spravodlivosť, poctivosť, česť, dobro, krása či vnútorná čistota prežili aj v čase a podmienkach, ktoré sa im vysmievajú, ba svojím spôsobom ich stavajú mimo zákona? Ako odporovať zlu a lži?

» celý text «

Kontakt: martam @ martam . sk | Webmaster: Fidel