logo_sm
Ti, kteří mohou, se mají postarat o ty, kteří nemohou.
A někdo musí promluvit i za ty, kteří nemají hlas.

Babička Bolavá (Terry Pratchett, Jan Kantůrek)

Kravu on-line nepodojíš. Vidiek je na vírus citlivejší ako mestá, práca z domu ho nespasí

Jozef Sedlák, Pravda

Sobotné ráno ako každé iné v čase pandémie. Ľudia s rúškami sa vhrnuli do obchodov, aby nakúpili čerstvé pečivo, chlieb, mlieko, šunku, zeleninu. Na regáloch je všetko. Kúsok od moderného supermarketu na pomedzí Mosta pri Bratislave a Malinova je mliečna farma. Na vrátnici od šiestej ráno predávajú čerstvé mlieko. Aj sem sa trúsia ľudia z blízkeho okolia. Denne kúpia 400 litrov mlieka, ďalších 6 500 litrov odvezie cisterna do mliekarne, kde z neho vyrobia jogurty a syry. (pravda.sk)

Photo: Pho Tel (Flickr.com)

Od hviezdičky po krížik

Marta Moravčíková

Náhrobné kamene sú ako poviedky, romány či celé ságy v skratke. Stačí mať trochu fantázie a pri jednej prechádzke sa človek stane svedkom mnohých osudov.

» celý text «

Photo: joel (Flickr.com)

...sú nahí

Marta Moravčíková

Kto si ako dieťa v Andersenovej rozprávke o cisárových nových šatách dovolí povedať, ako je to s dobrovoľnosťou, ktorá je podmienená sankciami ohrozujúcimi každého, kto ju nebude vnímať ako svoju psiu povinnosť? Kto si dovolí nazvať sankciami podmienenú dobrovoľnosť tým, čím v skutočnosti je, teda povinnosťou?

» celý text «

Photo: Davide (Flickr.com)

Čušať, či demonštrovať?

Marta Moravčíková

Ako žiť, ak chceme, aby spravodlivosť, poctivosť, česť, dobro, krása či vnútorná čistota prežili aj v čase a podmienkach, ktoré sa im vysmievajú, ba svojím spôsobom ich stavajú mimo zákona? Ako odporovať zlu a lži?

» celý text «

Photo: madijams (Flickr.com)

Slabosť sily

Marta Moravčíková

So spasiteľmi, ktorí poznali len vlastné ja, má svet (ten náš osobitne) neveľmi blahé skúsenosti. Pretože – je vari niekto taký múdry, aby nepotreboval, ba mohol si dovoliť pohŕdať múdrosťou iných?

» celý text «

Bonus na nezaplatenie

Bonus na nezaplatenie

Marta Moravčíková

Cestujem síce rada, no vybrať sa do bezmála 170 kilometrov vzdialenej optiky „len“ kvôli okuliarom? Že to mám urobiť, ma presvedčili moje oči a viaceré okuliare, ktoré som z nich ako nie celkom vyhovujúce vždy presťahovala do šuflíka.

» celý text «

Plagiátorstvo znamená neschopnosť

Slovo

Prečo záleží na diplomovkách politikov: slovo.sk

Kontakt: martam @ martam . sk | Webmaster: Fidel