Kvetuša Dašková

Nemá krištáľové, ale má krídla

Marta Moravčíková

A tie krídla ju 27. decembra 2021 odniesli vo veku 86 rokov z nášho sveta. V ten deň spisovateľka, editorka, riaditeľka, spoluzakladateľka a neskôr majiteľka vydavateľstva Q111 Kveta Dašková zomrela.

Pôvodne redaktorka vydavateľstva Mladé letá, po prevrate vydavateľstva Archa, sa ako autorka venovala literatúre faktu pre deti, ako vydavateľka literatúre faktu pre dospelých i prvotinám slovenských autorov. Knihy slovenských autorov i prekladovú literatúru vydávala vo vlastnej výtvarnej úprave a jej vydavateľskú činnosť možno charakterizovať lakonickým - nebála sa vydávať kvalitné knihy. Od založenia Q111 uplynulo tento rok 30 rokov. Nasledujúca reportážna esej uverejnená pôvodne pri príležitosti 25. výročia založenia vydavateľstva Q111 vychádza na martam.sk ako pocta in memoriam výnimočnej spisovateľskej i vydavateľskej osobnosti Kvety Daškovej.

» celý text «

Vianoce par excellence

Vianoce par excellence

Marta Moravčíková

Ešte nikdy som na Vianoce neprežívala také napätie. Nikdy som nenavarila tak rýchlo (a zle...) a ešte nikdy som nemala taký problém, ako svojho syna obdarovať, no do poslednej chvíle neprezradiť, ako. A tak som si vymyslela, že darček preňho nemám doma, a preto potrebujem jeho pomoc.

» celý text «

Z archívu mojej pamäti

Nevyslovená odpoveď

Marta Moravčíková

Čím prešli, kým vystúpili na vrchol politickej moci, z ktorého ich čakal strmý pád? Tá otázka sa týka tých, čo sú hore. Tak strmo (zavše až smrtne) však pri a po prevratoch, ale aj v menej dejinnotvorných etapách života nepadajú len politici prichádzajúci pádmi o moc. Padajú aj ľudia, ktorí prichádzajú o viac – o ideály a o vieru v mravnú cenu vlastného života. Proti tomu je moc veľmi nedôležitá veličina.

» celý text «

Foto: Nick Harris

Vyliečenie myšofóbie

Rudolf Hrčka

Asi o ôsmej večer prišla nejaká babka. Priniesla nám čerstvú teplú kapustnicu. A ten čerstvý chlieb a klobásky v nej! Autobusár Kornel, jej syn, povedal, že už prišli tí traja z Bratislavy a zdali sa mu nejakí zoslabnutí. Navarila teda polievky a nachovala nás. To by sa v Bratislave už nemohlo stať. Boli sme príjemne šokovaní.

» celý text «

Stred vesmíru

Stred vesmíru

Marta Moravčíková

Stred našich rodinných vesmírov sa vysunul kamsi do samoty vlastných záujmov a izieb, k hifi vežiam, počítačom, k televíznej obrazovke (alebo dokonca k dvom či trom – podľa počtu členov rodiny). Aby si každý mohol pozerať vlastný program.

» celý text «

Foto: Princess Lodges (flickr.com)

Medveď

Rudolf Hrčka

Niekto má rád psíkov, niekto mačky, iný kone. Moja žena Marka má rada medvede.

» celý text «

Foto: Image Money (flickr.com)

Cui bono?

Marta Moravčíková

Za podvody sa ide po krkoch len tým, ktorých potrestaním možno odvrátiť pozornosť od vlastných pokleskov, a pravdaže, aj ľudom, ktorí sú o niekoľko spoločenských poschodí nižšie. Lebo veď za podvody niekoho trestať treba. Moc sa navonok potrebuje prezentovať spravodlivosťou(?). Takou, ktorá neodpúšťa, väzní (aj bez súdu), umlčiava, utláča – aby chránila. Samozrejme, najmä seba...

» celý text «