Šanca pre knižné siroty

Foto: chrisc25

Foto: chrisc25

Na Slovensku sa rozbieha kupovanie kníh na kilá. Desať kíl akýchkoľvek kníh za jedno euro. Kacírstvo? Knihomilý čin? Uvažujme. Pár nadšencov, ktorým krvácali duše, keď pri kontajneroch nachádzali knihy, o ktoré ich majitelia prestali stáť alebo už na všetky nemali miesto, ich napriek tomu, že ani oni nemajú byt z gumy, vzali pod svoju ochranu. A začali hľadať priestory pre DOMOV POUŽITÝCH KNÍH.

Ako píšu na www.knihyknihy.sk, nie sú antikvariát, ale novodobá knižnica budovaná svojpomocne takmer výhradne z už prečítaných kníh. Darovali či predali im ich ľudia z rôznych kútov Slovenska a slúži ako prechodné miesto na uloženie kníh, ktoré by inak skončili v kontajneroch, plesniveli na povalách alebo v pivniciach. Okrem kníh nakupujú aj staršie tlačoviny, záložky do kníh či knižné zarážky na police, skrátka všetko, čo s knihami súvisí. A nielen nakupujú, ale za symbolickú cenu aj predávajú. Kto si u nich knihu za pár centov kúpi, prečíta, ale domov sa mu už nevojde, môže ju do Domova použitých kníh znova predať.

Mladý manželský pár, ktorý tento svojrázny knižný domov pre knižky, ktoré už nikto nechce alebo ich doma nemá kde mať, začal budovať, vyzýva každého, kto sa chystá z hocijakého dôvodu likvidovať svoju či zdedenú knižnicu alebo jej časť, aby nenechal knihy spustnúť a nehádzal ich medzi odpad. Aj tie nad ktorými kritici ohŕňajú nos, môžu v niekom vzbudiť chuť čítať. Chuť, ktorá už začína patriť medzi zabudnuté. A to zabudnutie ochudobňuje. Všetkých. Aj tých, ktorí si to zatiaľ neuvedomujú.

Ak už prečítané knihy nemáte dôvod či chuť čítať znova, ponúknite ich e-mailom na Knihy @ KnihyKnihy.sk alebo volajte na 02 6231 8163 či napíšte na adresu Domov použitých kníh, Občianske združenie, Romanova 5, 851 02 Bratislava. Tam sa o knihy-siroty postarajú.

 

 

Tento text vyšiel 8. júna 2011 v dvojtýždenníku o nových knihách Knižná revue. Pár týždňov potom som dostala od tej, ktorá začala Domov použitých kníh budovať, milý mail aj s príbehom, v ktorom stvárnila zrod svojho skvelého nápadu. A pretože to nie je hocijaký príbeh, ponúkam ho po miernej úprave všetkým.

 

 

Sviatočné dary

Ľubica Szabóová Vysocká

Na naše prvé svätojurské Vianoce pred dvoma rokmi určite nezabudnem. Boli to prvé Vianoce v novom príbytku a slávili sme ich už ako rodina s polročnou dcérkou. Svokor šiel na Štefana vyniesť smeti a vrátil sa s plným košom. Kníh. Vraj nejaké našiel v kontajneri. Keď som zbadala naozaj skvostné tituly svetovej beletrie, viac mi nebolo treba. Moja knihomilská duša zaplesala, srdce poskočilo a nohy ma už j niesli ku kontajnerom.

V tom, ktorý je určený na papier bola vyhodená kompletná knižnica. A ja po pás naklonená do kontajnera, som zistila, že ju pôvodne budoval literatúry znalý človek. Nedbajúc na pohľady občasných okoloidúcich som híkala a tešila sa ako naša malá Katka zo svojej prvej knižočky pred pár dňami.

Foto: katerha

Foto: katerha

Domov som si potom odniesla niekoľko škatúľ od banánov kvalitného čítania. Niektoré knihy mali dokonca špeciálnu väzbu. A ja som už v mysli všetkým hľadala miesto v našich policiach. Bolo mi jasné, že do obvodnej knižnice v Bratislave, kde som vylepšovala pani knihovníčke štatistiku výpožičiek dve dekády, už v novom roku ísť nemusím. Medzi knihami z kontajnera som totiž našla aj také, ktoré som ešte nečítala, takže som mala na celý rok vystarané. Dcérke sme takmer pol roka denne aj trikrát opisovali obrázky z nájdenej knihy o koníkovi a moja radosť z úlovku bola zdvojnásobená.

Tak nám prešiel rok a prišli ďalšie Vianoce. Tentoraz išiel vyniesť smeti manžel. A história sa zopakovala. Aj tentoraz som si na stôl uložila niekoľko komínkov knižiek rôznych žánrov: dobrodružné, kriminálky, učebnice, detské.

Pre mňa je, zdá sa, mesiacom knihy december. Myslím si, že Božia vôľa zariadila, že sa knihy, ktoré mali skončiť v odpade dostali ku mne. Nedokážem totiž nijakú knihu vyhodiť, zbieram ich, čítam, kupujem, objednávam cez internet. Tento rok sme si zadovážili novú knižnicu a postupne ju zapĺňam. Chápem, že každý nemá ku knihám rovnako silný vzťah, niekto možno prerába starší dom, alebo získa knižnú pozostalosť, takže nemusí byť nadšený z toľkého papiera. Ak by ste vedeli o knihách, ktorým hrozí kontajner či im zatuchajú v pivnicich a na povalách, už viete, kam o nich máte dať vedieť.