Efektne vykrojený

Vladimír Majerský, foto: MartaM

Vladimír Majerský
Foto: MartaM

V ten deň sa pred ich stánkom tiesnilo zaručene najviac ľudí bez rozdielu veku, pohlavia aj národností. A takmer neprestajne. Vanulo odtiaľ drevom, dobrou náladou, a najmä – rozumom a rozmýšľaním. To predovšetkým. A ešte výmyselníctvom a všelijakými fígľami.

Keď sa mi konečne podarilo predrať sa k pultu, ani čo by som sa bola ocitla pred dvoma postavami z magickej Zeměplochy Terryho Pratchetta. Ba rovno v bájnom Ankh Morporku. Tak čarovne pôsobili vecičky v stánku a aj tí, čo ich predávali. Na pultíku Prvého slovenského putovného HYPERKROŠŇAMARKET-u zo Zvolena bolo obrovské množstvo lákadiel vyzývajúcich – Rozlúšti ma! Odhaľ moje fígle! Premôž ma! Zlom ma! Alebo si aspoň nado mnou polám hlavu.

Vladimír Majerský s manželkou sa v duchu hesla Dní majstrov ÚĽUV vykrojil z davu veľmi efektne. S hotelom Carltom za sebou a Slovenským národným divadlom po boku kraľoval vlani na Dňoch majstrov Ústredia ľudovej umeleckej výroby na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vlastnoručne vyrobenými, zväčša drevenými hlavolamami.

Keď v roku 1999 s kamarátom končili s podnikaním v stolárskej dielni, zostala tomuto echtovnému drevárovi, absolventovi Vysokej školy lesníckej a drevárskej, v ktorej dielňach neskôr pracoval, namiesto dielne iba malá garáž na sídlisku. A ako vraví, v malej garáži sa dajú robiť len malé veci... Lenže jemu sa tam aj napriek tomu darí robiť veci veľké. Aj keď nie veľké rozmermi.

Vladimír Majerský sa s drevom a výrobkami z neho rozlúčiť nemienil. Začal robiť hlavolamy. Začal s desiatimi, teraz ich vyrába sto a poprechodil s nimi kus sveta. Skromne však dodáva, že jeho je iba dizajn. Tí, ktorí ich videli, vedia, že krásny dizajn.

„Nevymýšľam ich. Keby som vymyslel čo len jeden hlavolam ja, tak nie som tu v Bratislave, ale niekde na Miami Beach,“ hovorí vážne a prízvukuje, že vymyslieť systém hlavolamov nie nijaká sranda. „Ale zasa, hlavu si netreba lámať za každú cenu len vážne. Snažím sa ľudí aj zabaviť, veď život nie sú len vážne záležitosti, chodieval som napríklad aj na Kremnické gagy. Rozmýšľanie síce každého nebaví, pretože rozmýšľať je ťažké, ale pri hlavolamoch som mal veľa ľudí,“ usmieva sa, keď mi opatrne podáva fľašu skvostného vína zabalenú – do hlavolamu, výborný darček hoci aj pod vianočný stromček.

Foto: MartaM

Foto: MartaM

Vladimíra Majerského baví hlavolamy vyrábať, jeho manželku, učiteľku matematiky, zemepisu, etickej aj náboženskej výchovy, ktorá chcela pôvodne študovať medicínu, ale režim jej to ako vnučke živnostníka neumožnil, zasa riešiť. Kým jej manžela spovedám, ona zatiaľ povzbudzuje malých zvedavcov, ako si s tými krásnymi drevenými „hračkami“ poradiť.

Hlavolamár zo Zvolena, majster ÚĽUV-u, ktorý sa okrem hlavolamov venuje aj výrobe drevených hračiek, hovorí, že ho baví robiť rukami. A na jeho výrobkoch vidieť, že rukami aj rozmýšľa. Najprv s nimi čaruje vo svojej dielni a potom čaruje a očarúva deti aj dospelých vo svojom HYPERKROŠŇAMARKET-e. Zatiaľ svojimi drobnejšími výrobkami, no raz nepochybne predvedie (možno aj na Dňoch majstrov ÚĽUV-u) aj niečo väčšie. Svoj osobný hlavolam nehlavolam, drevený verklík, na ktorom pracuje a ktorý chce „naučiť“ vyhrávať svetové aj slovenské piesne. Vtedy pred rokom, keď mi o ňom rozprával, mal z neho urobených zhruba 70 percent. Ktovie, tých tridsať od vlaňajšieho septembra doteraz už možno stihol tiež.

Ak tento rok 31. augusta alebo 1. septembra, na deň Slovenskej ústavy prídete do centra starej Bratislavy, nie je vylúčené, že pána Majerského nájdete vyhrávať na svojom vlastnoručne z dreva vyčarenom verklíku. A keby nie (lebo nielen vymyslieť hlavolamy, ale ani vyrobiť kompletne drevený verklík nie je sranda), zabavia vás spolu s manželkou aj tak. Žičlivosťou a ústretovosťou svojho vnútra a aj nádherne drevenými hlavolamami a hračkami.

Foto: MartaM